Průvodce exotikou: mladý kokos

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Klasický hnědý ořech s tvrdou slupkou známe z českých obchodů asi všichni. Mladý kokos u nás zatím ještě tolik rozšířený není. Jak se konzumuje a proč je tak prospěšné ho jíst.

Kde a jak roste mladý kokos?

Kokos je plod kokosové palmy. Odborně se tento strom rostoucí převážně v jihovýchodní Asii a tropických oblastech nazývá Kokosovník ořechoplodý neboli Cocos nucifera. Dorůstá do výšky až 30 metrů. V Indii se kokosové palmě přezdívá “Strom života”. Tento název odkazuje nejen na zdravotní benefity, které lidskému tělu přináší konzumace kokosových ořechů, ale také na to, že široké využití částí kokosové palmy. Z listů, dřeva i z kokosových vláken lze vyrobit nábytek, obydlí, vor či nádobí.

Vrcholek kokosovníku zdobí až 6 metrů dlouhé listy. Plody jsou ořechy, které se konzumují buď jako mladý kokos (zraje 6 – 8 měsíců) a nebo hnědý kokos (až 12 měsíců).

Jak mladý kokos vypadá?

Kokosový ořech má vejčitý podlouhlý tvar s délkou kolem 30 cm. Roste v trsech na samotném vrcholku palmy. Mladý kokos má narozdíl od plně dozrálého kokosu měkkou zelenou slupku. Obsahuje uvnitř až 400 ml kokosové vody. Dužina pod slupkou je měkká až mazlavá. Konzumuje se pouze vnitřek plodu. 

Jak mladý kokos chutná?

Chuť mladého kokosu je podobná chuti klasického dozrálého kokosového ořechu jen je o něco jemnější. I přesto, že kokos neobsahuje žádný cukr je chuť jemně sladká. Mladý kokos není tučný a je vhodnou potravinou při dietě.

Jak se mladý kokos konzumuje?

Z plodu se konzumuje pouze měkká dužina a kokosová voda. V tropických oblastech jsou kokosové plody hojně konzumované, protože kokosová voda uvnitř je plná živin, ale také je sterilní, tj. že narozdíl od nefiltrované vody v ní nejsou žádní parazité, či škodlivé látky. Voda, která se nachází uvnitř kokosového ořechu je velmi účinně přefiltrovaná přes celý kmen stromu, kterým stoupá až do vrcholku palmy. 

Dužina se pak využívá k přípravě smoothies, salátů a dokonce džemů. Ne příliš často se kokosová dužina dá využít i pro přípravy slaných jídel. Z dužiny lze připravit placky podobné tortillám a nebo s ní můžete nahradit maso při přípravě kari či jiných indických pokrmů.

Čím je mladý kokos pro lidský organismus prospěšný?

Kokosová voda je vhodná zejména pro sportovce. Díky unikátnímu složení, které biologicky připomíná krevní plazmu se o kokosové vodě hovoří jako o přírodním iontovém nápoji bez sladidel a chemických přísad. Pravidelnou konzumací kokosové vody můžete do svého těla snadno dostat potřebné množství vitamínů, minerálů a prospěšných enzymů. Kokosová voda se doporučuje jako účinný a spolehlivý lék na kocovinu, ale vychutnat si ji můžete i jako lahodnou a zdravou přírodní hydrataci. Mladý kokos doporučujeme zařadit na jídelníček během detoxikačního půstu. Díky  vysokému obsahu antioxidantů brání vzniku zánětlivých procesů a podporuje trávení a vylučování.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin