Průvodce exotikou: BABY BANÁNY

baby banány
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Tady dostává trs banánů jiný rozměr. A to doslova. Baby banánky ale nejsou výjimečné jen svou velikostí, mají i specifickou chuť. Připomínají kombinaci hned několika druhů ovoce – od banánů přes ananas, jahody až po jablka. Občas se jim proto taky říká „apple bananas”. Ještě jsme nepotkali nikoho, komu by baby banány neučarovaly. Dokonce samotní Uganďané jsou na ně náležitě pyšní.

Jak a kde rostou?

Baby banány jsou tradiční plodinou Ugandy. Banánovníky najdete v podstatě po celé zemi. Rostou v trsech přibližně po 15 až 20 banáncích. Protože takový trs, který váží zhruba 0,8 až 1,2 kilogramu, až nápadně připomíná dlaň ženské ruky, občas se jim přezdívá taky „lady fingers bananas”.

Jejich velkou výhododou je, že nemají jednu hlavní sezónu, ale dozrávají průběžné po celý rok. Na ideálně zralých baby banáncích si proto můžete pochutnat v létě i v zimě a vždycky budou chutnat skvěle.

Jak poznáte (ne)zralé baby banány?

Na baby banánech si nikdy nepochutnáte, dokud jsou nazelenalé. V takovém příadě je vždycky nechte dojít – ideálně na nějakém tmavém, ale teplém místě. Krásně vám dozrají například v papírovém sáčku na topení. Nedávejte je ale na slunce, tím byste jim moc neprospěli.

Že jsou banánky zralé, poznáte podle sytě žluté až nahnědlé barvy. Na slupce se můžou dokonce objevit černé flíčky. Ty ale nejsou na škodu a rozhodně to neznamená, že jsou banány plesnivé. Naopak, právě v tu chvíli jsou perfektně zralé a budete se po nich olizovat až za ušima!

Co s nimi?

Zralé baby banány jsou hutné, s krémovou texturou. Perfektně poslouží jako čerstvá  zdravá svčinka, ať už pro vás nebo vaše dítko. Skvěle je ale využijete také do smoothie – my je milujeme třeba v kombinaci s mlékem z makadamových ořechů. Banánky jsou vděčným parťákem při přípravě dezertů. Stačí je zkombinovat se zmrzlinou nebo zakápnout karamelem a božský zákusek je na světě.

Prospěšnost pro náš organismus

Málo kalorií, ale hodně vitamínů. Tomu říkáme ideální kombinace! Jsou zdrojem vitamínu B6 a taky aminokyseliny jménem tryptofan, která stimuluje produkci serotoninu a stará se tak o to, abyste byli dobře naladění. Baby banány navíc fungují jako báječný zdroj okamžité energie.

Kromě zmiňovaného vitamínu B6 obsahují i vitamíny A, B1, B2, C, E, K. Z dalších prospěšných látek, které v baby banánech najdete, můžeme jmenovat draslík, vlákninu, fosfor, magnesium nebo třeba železo.

TIP: Pokud máte strach, že baby banánky nestihnete včas sníst, polijte je čokoládou a zamrazte. V horkých letních dnech tak máte po ruce geniální zmrzlinu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin