Představujeme farmáře: Betty Nakamya

Představujeme farmáře: Betty Nakamya
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Betty žije se svým manželem a čtyřmi dětmi v oblasti Kayunga, v centrální Ugandě jižně od jezera Kyoga. Její specialitou a vášní jsou ananasy, které pěstuje na své farmě. Tato tradice se u nich v rodině dědí a Betty už je třetí generací, která v ní pokračuje.

farmářka betty

Slaďoučké a šťavnaté ananasy, které u nás najdete, jsou právě od Betty. Plody jinak pravidelně prodává i na největším ugandském tržišti – na Nakawa marketu. Díky své lásce k ananasům a jejich pěstování, si dokonce vysloužila přezdívku Mama Nanasi, v češtině něco jako „Matka ananasů”.

„Děkuju virunze a všem zákazníkům za podporu. Moc mě těší, že vám mé ananasy chutnají. Díky vám pro svou rodinu dokážu zajistit pravidelný příjem a zjišťuju, že moje práce má budoucnost.”

Čas od času z ovoce Betty připravuje i výborný džus. Nedělá ho ale z dužiny, většinou k tomu využívá slupky. A slíbila, že se s námi někdy podělí o svůj recept.

Když zrovna nepečuje o ananasy nebo své děti, ráda plete košíky a rohože. Tuhle zálibu sdílí i se svými dcerami.

V regionu Kyonga se zemědělství věnuje víc než 90 % tamních obyvatel. Vypěstuje se tu celkem 40 % veškerých ugandských ananasů a dokonce 55 % vanilky. Kromě toho tu nejdete i melouny, dýně, manioky nebo banány.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin