Nové druhy ovoce až z jihoamerické Kolumbie!

Virunga ovoce z Kolumbie
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pokud patříte mezi pravidelné návštěvníky afrických trhů mohli jste již ochutnat exotické ovoce z různých koutů světa. Pod značkou Virunga dovážíme plody z Ugandy, z Tanzanie, Indonésie, Keni a Brazílie, ale úplnou novinkou je exotické ovoce z Kolumbie

Podporujeme malé farmáře v oblasti Antioquia, která se nachází na severovýchodě země. Jako u všech našich partnerů je pro nás důležitá filosofie Fair Trade. Farmáři za svou práci dostanou vždy spravedlivou odměnu a my pro vás na oplátku můžeme přivézt to nejlepší, co půda a šikovné ruce zemědělců stvořily.

Čerstvost na prvním místě 

I přesto, že cesta z Kolumbie až do Čech je velmi dlouhá, je ovoce, které přivážíme na africké trhy vždy v dobré formě a tak akorát čerstvé, abyste se do něj hned po příchodu domů mohli pustit. Ovoce je pěstováno s láskou a bez chemie. Můžete si tak být jistí, že na svém stole budete mít to nejšťavnatější a nejčerstvější exotické ovoce z oblasti Antioquia.

A na jaké druhy se na afrických trzích můžete těšit?

Papaya 

Papaye se v místním dialektu přezdívá “Tainung”. Je skvělá jak za syrova, tak v tepelné úpravě a můžete ji připravit třeba i na slano. Semena se někdy pro svou ostrou chuť používají jako náhražka pepře, ale zpravidla se jí jen samotná dužina.

Mangosteen 

Mangosteen má přízvisko “ovoce bohů” a patří mezi nejchutnější plody světa. Po prvním ochutnání si zamilujete jeho šťavnatou a jemnou chuť. Má silné antioxidační účinky a oblíbený je i díky svým protirakovinným vlastnostem. Konzumuje se pouze dužina.

Lulo 

Ovoce lulo připomíná svým vzhledem žluté rajče nebo physalis. Jeho chuť je nakyslá a velmi osvěžující. Používá se k přípravě nápojů a zmrzlin. Konzumuje se pouze dužina uvnitř plodu.

Žlutý dragon fruit 

Žlutý dragon fruit neboli pitaya je plodem kaktusu. Chutná téměř stejně jako známá růžová variace. Konzumuje se jen dužina. Sníst ji můžete samotnou a nebo ji lze přidat do salátů, zmrzliny či do míchaného drinku.

Kaktusový fík 

Kaktusový fík neboli opuncie je plodem kaktusu Opuncie mexická. Hrušku připomíná jak tvarem, tak chutí. Uvnitř plodu se ukrývá dužina se semínky, která se používá třeba do salátů či do ovocných smoothies. Opuncie jsou poměrně rozšířené a rostou ve střední i na severu Jižní ameriky. Najdete ho ale i ve středomoří, například v Řecku, v Itálii či na Maltě.

Granadilla 

Granadilla je příbuzná mučenky. Často se pro toto ovoce používá i označení passion fruit, tedy ovoce vášně. Pod světla oranžovou slupkou se ukrývá šťavnatá sladkokyselá dužina s jedlými semeny. Je nabitá vitamíny A, C, K a fosforem, železem a vápníkem. Dužinu grandilly si nejlépe vychutnáte samotnou, s jogurtem. Díky výrazné chuti se hodí i do koktejlů.

Curuba

Curuba je u nás o něco méně známý druh. Přezdívá se mu banánový passion fruit, a to zejména kvůli šťavnaté dužině se semeny, kterou v sobě ukrývá. Plod samotný má podlouhlý tvar a připomíná klasické české okurky nakladačky. Dužina v chuti není zdaleka tak výrazná jako dužina passion fruit. Je spíše jemně nakyslá, osvěžující. Jíst se může samotná, ale spíše se přidává do sladkých či slaných salátů, koktejlů a lze z ní připravit i skvělá salsa.

Guanabana

Guabana je plod stromu Láhevník. Obal plodu je posetý měkkými ostny, které chrání drahocenný poklad uvnitř. Dužina plodu, která se konzumuje má blahodárné účinky na lidské zdraví a pro její nezvykle příznivé účinky jí hojně konzumovali amazonští indiáni. Chuť plodu je lehce nakyslá a osvěžující. Guabana se využívá k přípravě nápojů, zmrzlin, džusů a nebo se zpracovává na marmeládu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin