Citronová tráva a její účinky

Virunga citronová tráva
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Citronová tráva nebo také lemongrass se v českých kuchyních ještě nestihla příliš zabydlet, ale i přesto se s ní můžete setkat v různých směsích koření či v čajích. Jaké jsou její přínosy pro lidské zdraví a proč jí do svého jídelníčku zařadit právě na podzim?

Tak trochu neobyčejná tráva

Na první pohled je rostlina nenápadná a snadno byste si jí spletli s klasickým rákosím, ale mezi ostatními rostlinami jí prozradí svěží citronová vůně. Takzvaná Citronella je tropická tráva z čeledi lipnicovitých. Rostlina je původem z Asie. V současnosti se jí daří ale i v Africe, Austrálii či v Americe.

Výrazným znakem rostliny jsou přes 1,5 m tenké dlouhé listy.

Voní jako citron, ale není to citron

Za výraznou vůni citronové trávy mohou silice citrol, nerol, limonen a geraniol, kterých je rostlina plná. Tyto silice jsou extrahovány do příjemně povzbuzujících esenciálních olejů.

Oleje z citronové trávy mohou provonět váš byt, pokud je přidáte do aromadifuzéru či aromalampy, ale užít si je můžete i v kosmetice. Lemongrass se používá jako surovina pro výrobu šampónů, pleťových vod či solí do koupele. 

V zimních měsících jistě uvítáte, že vůně lemongrass umí zatočit s úzkostí, špatnou náladou i se strese. Prokazatelně navíc zlepšuje i koncentraci a paměť. 

Citronová tráva patří i do kuchyně

Kromě využití ke kosmetickým a farmaceutickým účinkům se citronová tráva hojně využívá v kuchyni. Hodí se k rýži, rybám nebo k drůbeži. Nejčastěji se s ní setkáte v asijských či indickým pokrmech. Běžně se také lemograss přidává do polévek s kokosovým mlékem. Zajímavě ale může dochutit i běžné pokrmy české či evropské kuchyně. 

Citronová tráva si skvěle rozumí s mátou nebo koriandrem a dobře bude chutnat i v kombinaci s paprikou či jemnou šalotkou. Pokud nefandíte příliš ostrým pokrmům, můžete chilli nahradit právě citronovou trávu. Jídlo dostane říž, ale nebude pálit.

Využít ji můžete ve všech formách – čerstvou, sušenou, naloženou či zmrazenou. Chutnat bude pořád stejně.

Pomocník v boji s nachlazením

V zimním období si také můžete připravit čaj z citronové trávy. Stačí, když najemno nakrájené části stonků zalijete horkou vodou. Přidat můžete i med. Čaj z citronové trávy vám pomůže v boji se sezónní rýmou, chřipkou a dalšími virózami. Pomáhá od bolestí krku a uvolňuje dýchací cesty. 

Příjemně uvolnit se také můžete v horké koupeli s výluhem lemongrass. Postačí, když zhruba 30 g nadrcených stonků citronové trávy vložíte do plátěného pytlíčku a ten vhodíte do vany s teplou vodou.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin